Domov Pes - všeobecné info Pes a voĺný čas

Oznam

Web vyzla.com pripravuje Martin Mlynár, chovateľská stanica
z Vodného mlyna

Borgia z Panských lesů

Kontakt
Martin Mlynár
Vajnorská 78
831 04 Bratislava

Mobil: +423 908 533 724
e-mail: mmlynar@vyzla.com

 


Najnovšie články

Streda, 27 Október 2010 10:14
Štvrtok, 22 Apríl 2010 01:17
Štvrtok, 20 November 2008 01:00
Štvrtok, 20 November 2008 01:00
Streda, 27 August 2008 01:00

Najčítanejšie články

Pes a voĺný čas Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 
Napísal Martin Mlynár   
Utorok, 08 November 2005 02:00

Pes a voĺný čas

 

Pes je inteligentný a spoločenský tvor. Mal by byť v spoločnosti ľudí, psov či iných zvierat inak trpí.

Pes – áno, či nie?

Kúpiť si psa? To je otázka, pred ktorou stojí nejedna rodina. Pes je síce často prianím detí, ale aj dospelý často zahorí túžbou po priateľovi na štyroch nožičkách, ktorý je verný, vie brechať a zaručene sa na vás bude tešiť, keď prídete domov. Vyžla môže byť jednou z dobrých volieb...

Pes? Rozhodnite sa vopred

Rozhodnutie, či pes patrí do vašej domácnosti by ste si mali ujasniť dávno predtým, než začnete uvažovať o nákupe konkrétneho plemena psa. Pes je živý a inteligentný tvor. Ak sa dostane do rodiny, ktorá po čase zistí, že sa im pes nehodí do rozpočtu, bude veľmi trpieť, ak z tejto rodiny bude vykázaný.

Pes - áno, či nie?

A nie len pes môže trpieť – aj vy, či vaše deti môžete banovať, ak sa časom ukáže, že ho mať nemôžete. Pes je milý spoločník, rýchlo si naň zvyknete. Ak sa ukáže, že niektorý člen rodiny má napríklad alergiu na psov, je koniec. Pes musí z domu! Je to zlý zážitok. Pre všetkých.

Pes – kontrola pred rozhodnutím u lekára

Pes môže vyvolať alergiu u ľudí. Tento fakt rozhodne nepodceňujte! Alergia na psov nemusí znamenať len „nevinné“ kýchanie. Sústavná prítomnosť psa – zdroja alergénov v domácnosti – bude prejavy alergie postupne zhoršovať. Myslite aj na najvážnejšie riziko pokiaľ ide o alergiu – možnosť vzniku anafylaktického šoku, ktorý môže skončiť smrťou alergického človeka.

Alergik a pes je zlá kombinácia. Znamená to, že alergik musí stále jesť lieky a aj tak mu nebude celkom dobre. To nestojí za radosť, ktorú inak pes prinesie.

Preto predtým, než pes príde ku vám domov, overte si, či niekto z vašej rodiny nemá alergiu na psov. To sa dá zistiť vyšetrením u alergológa.

Pes vás má rád a chce byť stále s vami. To je obzvlášť viditeľné u psov z plemena vyžla. Preto ak chcete, aby vás doma vítal pes, nemali by ste počítať s tým, že váš psík bude celé dni napospas v prázdnom byte.

Pes, ktorý je zavčasu ráno opustený a zavretý v panelákovom byte (či nebodaj v kúpeľni) a ponechaný sám na seba na dlhé hodiny, trpí. Ste pripravení v takom prípade mu to vynahradiť?

pes-2

Pes, ktorý sa na vás tešil ocení, ak sa mu budete venovať, zoberiete ho často von, pobehať si. Pes potrebuje vašu pozornosť, trpel by, ak by ste prišli z práce domov a okamžite zasadli k internetu, či televízoru. Potrebuje sa hrať, plniť rôzne cvičenia a úlohy, ktoré mu okrem fyzického rozvoja a zábavy rozvíjajú aj mozog a učia ho ako ho správne používať.

Počítajte aj s tým, že pes potrebuje aspoň tri krát denne prechádzku. To vyžaduje spoluprácu rodiny. Deti, keď chcú psíka budú sa zaprisahávať „psa vezmem denne von“. Ale keď príde na lámanie chleba, už sa im nebude vždy chcieť. Ako budú vaše deti dospievať, bude sa meniť aj ich spektrum záujmov. Vytúžený psík môže byť postupne zabudnutý. Veď je to len pes, ktorý stále niečo chce.

Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!
+/- Komentárov
Vyhľadávanie
Posledná úprava Streda, 09 September 2009 11:35
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Castelli Borgia z Vodného Mlyna
Castelli Borgia je naša druhá chovná suka po Borgii z Panských lesú.
Šteniatka
Ak máte záujem o šteniatko maďarskej vyžly, prídte sa nezáväzne pozrieť na naše chovné sučky a poradiť sa o vhodnosti tohto plemena pre Vás. Ak máte záujem o šteniatko z vrhu v roku 2008, môžme vás zapísať do poradovníka.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PrihlásenieFoto - Vyžla

1131731277_dscf2321

FOTOGALÉRIA

Ankety

Páči sa vám vyžla
 

Vy k článkom...

Fórum - Najnovšie príspevky